POSLEDNÍ FINÁLOVÉ KOLO  NDR 2010, kam sme se probojovaly se Shakirou TADY

Zdraví

Smrtelné antibiotikum

12. ledna 2011 v 18:08 | Riki

www.kon-ee.blog.cz • Někdy otravu koní zaviní jádrové krmivo.
 • Před několika lety těžce onemocněli všichni koně v jedné jezdecké stáji poblíž města Remeš (Francie), když předtím dostali jádrové krmivo.Mnozí z nich dokonce uynuli.Krmivo pro koně bylo dopravováno stejnými dopravním pásem jako přes tím pro kuřata, aniž se mezi tím dopravník vyčistil.Krmivo pro kuřata obsahovalo antibiotika, která jsou por koně jedovatá. Koně, kteří přežili, trpí nevyléčitelnými poškozeními nervového systému.
 •   Naštěstí se takové nehody nestávají často. Přesto je nutné vědět, že takové riziko existuje a snažit se mu  pravidelnou kontrolou krmiva předejít. Nejedná se však o jádro pěstované vámi samotnámi nebo ze spolehlivého zdroje. Ovšem je nutné vědět, v čem potravu přepravujete.

Odčervování - 1.část

2. ledna 2011 v 15:41 | Riki
Ahojky. Taksi tak projíždím jednu encyklopedii, a kouám na odčervování a dozvídám se v celku zajímavé věci.

Odčervování koní na pastvině + opatření na pastvině.

O odčervování toho už určitě hodně víte, ale tady je něco,co sem já něvěděla
Proti šíření infekce by se měl dodržovat následující postup.

 • Než na jaře pustíte koně na pastvinu, měly by projít 2x - s měsíčním odstupem  - odčervovací kúrou, aby se předešlo tomu, že bude pastvina brzy zamořena larvami.

 • Na jedné pastvině by nemělo být příliš koní. Společná pastva koní a hovězího dobytka má naproti tomu řadu předností, protože se paraziti usmrtí ve střevech jiných zvířat.
 • Měly bychom plochu pastviny rozdělit na částí ( nejvhodnější jsou 3 díly). To umožní, aby vždy mohla některá z oddělených částí regenerovat. Je dobré si uvědomit, že i půda potřebuje regeneraci a navíc by se měla podle potřeby občas odvodnit a zorat( to se však nedělá v dnešní době, snižuje se tím však kvalita) KOně by měly 48hodin před změn ou pastevního délce absolovat odčervovací kůru.

Doping 3.část

1. ledna 2011 v 13:05 | Riki
...


Je tu poslední část o dopingu.

Ovlivňování koní léky

Na stratu bez léků

 • Již několi klet jsou veškeré léčební přípravky na jezdeckých soutěžích zakázány. To neznamená, že svému koni nemůžete podat lék, když je nemocný ( ze strachu, ža pak jeho dopingový test může být pozitivní), ale přihlášku koně k soiutěži musíte zrušit. Pokud kůň ke svému léčení léky potřebuje, nesmí se soutěží zůčastnit.Znovu se může zůčastnit až po úplném vyléčení a až z jeho těla vymizí poslední stopy léčebných přípravků.

Doznívání účinku léků

 • Bohužel se u všech léčebných přípravků přesně neví, jak dlouho trvá, než se jejich účinné látky nedají v krvi koně prokázat. Veterinární lékaři proto nemohou se stoprocentní jistotou říci, kdy se kůň bude smět zúčastnit další soutěže,aniž by jeho jezdec riskoval, že bude obviněn z dopingu.
 • Účinky různých léků trvají různě dlouhou dobu.
 • Před stratem může  samozřejmě poslat do laboratoře vzorek moči nebo krve, aby si ověřil, zda kůň ještě má či již nemá nějaké stopy přípravků v těle. Antidopingové kontroly se mohou uskutečnit KDYKOLIV.

Nejdůležitější skupiny léků 3.část

1. ledna 2011 v 10:54 | Riki

..


Omamné prostředky neboli narkotika

Opium, morfium, heroin a kokain patří mezi omamné látky. Používají-li se lokálně, odstraní bolest v určité části těla ( lokální umrtvení), protože se rozšíří cévami.Podávání takových prostředků se řídí přísnými předpisy , protože jde o látky návykové , které mohou vést k závislosti.

Nejdůležitější skupiny léků : 2. část

31. prosince 2010 v 11:56 | Riki
..


Je tu další díl o velmi důležitých přípravcích pro koně.

Léky tlumící bolest neboli analgetika

Bolest je příznakem nemoci. Analgetika nemohou odstranit její příčinu, nýbrž jen mírnit její následky. Velmi se pododobají prostředkům snižující horečku, například aspirinu. Nejvýrazněji tlumí bolest opiáty. Jsou ale velmi nebezpečné, a proto se používají jen v krajnímpřípadě.

Doping 2.část

30. prosince 2010 v 9:20 | Riki
...


Neblahé následky zastírání zdravotních porblémů

 • Soutěžní koně mají velmi namáhavý život. Účastní se početných soutěží a musí tvrdě trénovat. Po několika letech jim již nohy přestávají sloužit. Mnozí jezdci však místo toho, aby je po zásluze šetřily, dávají injekce, aby jejich ochromení zakryli.
 • Toto chování je považováno podle zákona na ochranu zvířat za týrání a je trestně postižitelné. Tím se zdravotní stav koní jen zhoršuje. Majitelé a jezdci by měliuvážit, zda opravdu stojí za to, aby koně, který není v kondici, hnali na soutěž a obrali jej o poslední síly. Tento závod pak může skončit špatně.

Doping 1. část

29. prosince 2010 v 15:52 | Riki
...


O dopování koní se mluví jen velmi zřídka. Je sice pravda, že v jezdeckém sportu doping není tak rozšířen jako v ostatních sportovních odvětvích, ale i zde se přece jen najdou černé ovce.

Nejdůležitější skupiny léků 1. část

29. prosince 2010 v 9:48 | Riki
Dneska si povíme, jaká je jedna z nejdůležitějších skupin léků a to :

Látky tlumící záněty

Tyto látky se dajírozdělit na látky obsahující kortizon a látky bezkortizonové. Protože má kortizon často silné vedlejší účinky, používají se často velmi zdrženlivě.Potlačují sice symptomy zánětu, ale neodstraní jeho příčinu. Úplné uzdravení je proto možné jen tehdy, když se pozná příčina zánětu - a ta se pak důsledně odstraňuje

Krmivo a podezření na doping

28. prosince 2010 v 18:53 | Riki

krmivo pro koně


Již se také vyskytly případy znečištění krmiva mákem nebo čokoládovými suchary. Obilí určené pro výrobu krmiva pro koně dal dopravce do špatně vyčištěného nákladního vozidla, v němž se před tím dopravovali plody nebo květy máku ( z nichž se vyrábí morfium). Čokoláda obsahuje theobromin a mák deriváty morfia, což josu látky v jezdeckém sportu zakázané. Soutěžní jezdci byli obviněni z dopingu, ačkoli se dostaly zakázané látky do krmiva bez jejich vědomí. Krmivářský průmysl však již  z toho mezitím vyvodil důsledky tak, aby napříště něco podobného nemohlo opakovat.

Pravidelná zdravotní péče

18. března 2010 v 17:45 | Horsíík=*
BROUŠENÍ ZUBŮ
Opotřebováním se zuby stávají na hranách ostrými a zraňují tváře nebo jazyk, takže způsobují obtíže při žvýkání. Každých šest měsíců je nutné ostré kraje zabrousit.

ODČERVENÍ
Většina domácích koní má parazity, z nichž strongylus je nejnebezpečňější. Odčervování je účinné proti všem známým parazitickým červům a má se provádět každých šest týdnů.

PREVENTIVNÍ OČKOVÁNÍ
Všichni koně musí být očkováni proti tetanu a koňské chřipce, jejiž výskyt v posledních deseti letech prudce vzrůstá.
kon-ee.blog.cz

Utracení koně

2. března 2010 v 21:58 | Horsíík=*
Ještě než se chovatel do této situace dostane, často musí řešit nepříjemné situace spojené se zdravím koně. Buď je jeho zdravotní stav tak špatný, že majitel se postaven do situace, kdy sám musí rozhodnout o životě svého koně. Někdy jde ale o případ, kdy je koník prostě pouze už starý. Obě varianty však znamenají předzvěst smutných dní...

Zajímavé je, že veterinář může rozhodnout o utracení koně i bez svolení popřípadě i bez vědomí majitele - ze zákona jsou definovány případy, kdy tak učinit přímo musí, ať s tím majitel souhlasí či ne. Samozřejmně už jen z etického hlediska je takových případů naprosté minimum, vždy se veterináři snaží majitelům vysvětlit, proč je to pro koníka lepší.

A jak se to dělá?
Jak se nechává utratit kůň? Když to dělá veterinář, bývá to injekce ve které je směs sedativ k rychlému uspání koně a jedu který rychle zastaví životní funkce v těle.
Někdy se kůň utratí zastřelením, což probíhá střelbou přímo do hlavy, aby okamžitě došlo k ochrnutí mozku a tak byla smrt co nejrychlejší a bezbolestná.
Také velmi provizorním způsobem utracení může být vykrvácení do dutiny brišní, což probíhá tak, že ruka se skalpelem je zasunuta do rekta a je přeťata břišní tepna. Rychle dojde ke snížení tlaku, tím ke ztrátě vědomí a úhynu vykrvácením.

PS : doufám, že se někdo zúčastníte soutěže Volba dráhy....:-)

Starý kůň

18. února 2010 v 18:39 | Horsíík=*
Nechávjte pravidělně kontrolovat zuby; starší koně, kteří mají problémy se zuby, se sice pasou, ale pak zase malá klubka trávy vyplivávají. Pokud má koňský senior už jen málo zubů, je třeba mu zvlhčovat seno a jaderné krmivo mu podávat jako kaši. Staří koně někdy bohužel kvůli tomu dostávají koliky.
RANNÍ PRÁCE
Přeložte námahu během teplých letních měsíců na ráno. Krevní oběh starých koní může při vysokých teplotách rychleji zkolabovat. Proto byste také staršího koně neměli zbytečně vystavovat polednímu slunci.
KLIDNÉ VYJÍŽĎKY
Při vyjížďkách dbejte na to, aby i ostatní jezdci byli ohleduplní. Klidné krátké vyjížďky prodlužují vašemu koni život. I když se venku rozhýbe a snaží se držet krok s ostatními, dělá to často jen proto, aby neztratil spojení. To by v přirodě znamenalo smrt.
SLOŽENÍ STÁDA
Dbejte na to, aby složení stáda na pastvě bylo přizpůsobeno stáří koně. To znamená, že by v něm neměli být mladí divocí koně, kteří by ho plašili. Dbejte i na to, aby ho skupina neutlačovala. Ideálním řešením je stejně starý partner.

Podávání léků

11. února 2010 v 18:58 | Horsíík=*
Veterinář vašemu koni vydá léky, ale kůň odmítá je pozřít. Existují v několika formách - pilulky, prášek nebo kapky. Nejčastěji se dají léky přimíchat do krmiva a kůň to většinou bez problému sežere. Pilulky můžete podávat s pamlskem (jablko, mrkev .. ) nebo můžete přidat do mashe a prášek se dá posypat na chleba s melasou. Kapky i odčervovačí pasty se stříkají koni přímo do huby na jazyk speciální stříkačkou.

Spánek

7. února 2010 v 13:58 | Horsíík=*

Jak dlouho potřebuje kůň spát?
Koně, pro které by znamenalo zastižení ve spánku ohrožení, mají lehký a přerušovaný spánek. Celková délka spánku u koní je 5 - 6 hodin denně. Závisí to na délce světelného dne, věku a povahy koně, jeho pracovním využití, režimu dne ve stáji, způsobu krmení a ošetřování. Z toho 2 hodiny by měl kůň trávit v leže v REM spánku přerušovaně na 4 - 5 krát. Vyšší obsah bílkovin v krmivu přáznivě ovlivňuje délku spánku. Poníci a osli tráví v leže víc než 5 hodin denně. Drezurní koně po výcvikové hodině, kdy se učili nové cviky, si obvykle lehají a spí. To se dokázalo i u lidí.

Potřeba spánku je nepřímo úměrná věku. Hříbata prospí většinu dne pod dozorem starostlivé matky. Ta zase čím mladší hříbě má, tím méně spí sama. Nejmenší potřebu spánku mají dospělí koně okolo 10 let. V přírodních podmínkách je vedoucí hřebec stáda ten, který si nemůže dovolit odpočívat dlouho, protože by se mohlo stát, že až se probudí, zjistí, že mu jeho klisny odvedl zdatnější, méně ospalý sok.

U domácích koní pouštěných do výběhu zase můžeme pozorovat, že starší jedinci si lehají ojediněle. Obvykle bdí nad svými mladšími druhy vestoje a líhají si až ve stáji. Takto se chovají i koně staří - 20 i více letí, u kterých potřeba spánku stoupá, ale více než svým potřebám se podřizují jakési sociální zodpovědnosti a drží stráž.

KOPÍRUJ SE ZDROJEM!

Věk koně

6. února 2010 v 10:17 | Horsíík=*
Průměrný věk je nejvýše 20 - 25 let. Nejvyšší výkonnosti dosahuje kůň mezi 7 - 12 rokem.
Trojí dospělost
v 9 - 12 měsících - pohlavní dospělost
v 3 - 4 letech - chovná dospělost
v 5 - 7 letech - tělesná dospělost
Odhadnutí stáří koně podle stupně tělesného vývinu a celkového vzhledu
Hříbata
- Vysokonohá, jsou vyšší než delší, mají klínovitou hlavu s vyklenutým čelem, čelisti průměrně krátké, pysky tuhé, k dásním těsně přivřené
- Mají nedostatečně vyvinutý kohoutek a na krku krátkou hřívu, v níž je dosud mnoho vlnitých podsadových chlupů.
Starší koně
- Hranaté tvary
- Srst začíná bělet nejprve na hlavě, první bílé chlupy se objevují na očních obloucích a teprve potom narůstají jinde po těle koně prokvétají.
- Grošovaní bělouši ztrácejí grošování a stávají se čistě bílými.
- Hlava ukazuje nejvýrazněji obraz stárnutí: Kostní hrany a výčněly se ostřeji rýsují navenek.
- Hřbet koně se pronáší, plece se posunují víc dopředu a kolem řiti se úbytkem tukového vaziva tvoří hluboké jámy u hodně starých koní

KOPÍRUJ SE ZDROJEM!

Metoda TTouch- část 2.

28. ledna 2010 v 17:15 | Horsíík=*

Provedení krouživých doteků TTouch

Základem krouživých doteků je 1 a ¼ kroužku o průměru asi 2-4 cm, podle volnosti a pohyblivosti kůže. Při doteku bereme kůži koně s sebou, nejezdíme prsty po kůži. Většinou jdeme po směru hodinových ručiček, občas i proti. Jednotlivý dotek se provádí pokaždé na jiném místě. Pro provedení krouživých pohybů je důležitá pravidelnost pohybu, uvolněné zápěstí, stejné rozložení tlaku na všechny prsty rovnoměrně, pravidelné dýchání a pružný postoj.

Začneme tam, kde kůň dotek nejlépe snese. TTouch není otázkou dominance -pokud chceme koni pomoci, musíme se naučit naslouchat jeho řeči. Když si poslušnost vynutíme, neuslyšíme nic.

Horsííík=* DOPORUČUJE : Metoda TTouch - část 1.

3. ledna 2010 v 19:35 | Horsíík=* & DeniXe
Masáž koní metodou TTouch, je blahodárná činnost, která aktivuje nervové buňky a nervová spojení v těle koně. Pomocí speciálních doteků se koně rychle uvolní, zbaví se stresu, ale i bolesti a zlepší se jejich tělesné vnímání i psychický stav. Tato metoda vznikla díky trenérce Lindě Tellington-Jones.

Doteky TTouch vznikly z Lindina zájmu o buněčnou inteligenci a různé masážní techniky. Aktivují totiž nervové buňky a nervová spojení a tím ovlivňují schopnost učení. Dotek z větší části spočívá na krouživém pohybu prstů nebo celé ruky. Pomocí nich se koně lépe a rychleji uvolní, získají větší vědomí o svém těle a obrátí svoji pozornost a důvěru vůči člověku. U sportovních koní pomáhají zvýšit výkonnost a snížit stres. Slouží ale i při zotavení po nemoci, pomáhají přetíženým koním, při kolice nebo šoku.


Tělesná teplota, tep a dech

27. prosince 2009 v 20:39 | Horsíík=* & DeniXeQ
Tělesná teplota koně
Měříme ji v konečníku 3 - 5 minut, teploměr nejprve potřeme vazelinou a vsuneme mírným tlakem a krouživými pohyby do konečníku.
Hříbata (1 - 14 dnů stará) - 38,8 -39,8 ° C
Hříbata (1 - 4 roky) - 37,5 - 38,5 ° C
Dospělí koně - 37,5 - 38,0 ° C

Tep
Zjišťujeme jej přiložením ruky na tepnu na těle zvířete (př. na vnitřní straně spěnky, v krkavičném žlábku na krku) a počítáme ozvy srdce/1 minutu.
Počet tepů v klidu:
Hříbata (1 - 2 dny) - 100 - 200/min
Hříbata (14 dnů) - 80 - 90/min
Hříbata (3 - 6 měsíců) - 64 - 76/min
Hříbata (6 - 12 měsíců) - 48 - 72/min
Hříbata (1 - 2 roky) - 40 - 56/min
Dospělí koně - 28 - 40/min

Když koně uštkne had

19. prosince 2009 v 8:00 | Horsíík=* & DeniXeQ
Jediný jedovatý had, žijící v našich krajinách je zmije obecná, která je však nejrozšířenějším hadem na světě. Její jed je vysoce účinný, ale naštěstí se zmije nemůže pochlubit jeho velkým množstvím. Proto zmijí uštknutí neohrozí ani zdravého člověka, natož koně. Pro zmiji obecnou je charakteristická klikatá tmavá čára na hřbetě, ovšem setkání s ní bývá velmi rychlé - zmije je velice plachý tvor, který útočí pouze pokud se cítí v ohrožení. U nás se nejčastěji vyskytuje ve výše položených oblastech a je přísně chráněná.

Setkání koně se zmijí

Kůň se může setkat se zmijí velice často, a to především na pastvině, kde se zmije může klidně a bezstarostně vyhřívat. Po přečtení této věty ale není nutné jít okamžitě zkontrolovat výběh... :-)! Je dobré vědět, že had sice neslyší, ale svým tělem velice dobře vnímá otřesy půdy. Věřte, že blízkému kontaktu s něčím větším se zmije raději vyhne. Z tohoto důvodu o uštknutí koně zmijí nemůže být v podstatě ani řeč...

Co když přeci jen zmije koně uštkne?
 
 

Reklama
Hafici.cz Miciny.cz Konicci.cz