POSLEDNÍ FINÁLOVÉ KOLO  NDR 2010, kam sme se probojovaly se Shakirou TADY

Disciplíny

Všestrannost - systematycký výcvik 2.část

26. prosince 2010 v 11:52 | Riki
...


 • Cvičení v terénu doplňujeme projížděním vodních ploch s pevným dnem. Když kůň projíždí vodou ochotně a klidně můžeme začít cvičit skoky do mělké vody a výskok kombinovaný s překážkami.

Všestrannost - systematický výcvik 1.část

25. prosince 2010 v 8:47 | Riki
.


 • Trénink začínáme méně namáhavou prací. Střídáme ježdění v terénu, drezurní práci, práci na kavaletách a gymnastické cvičení na překážkách. Nesmíme zapomínat na odpočinek v podobě teréní vyjížďky v kroku 1krát týdně a volného pohybu ve výběhu.

 • Práce v terénu musí být systematická. Pro všestrannost je důležité koně nejdříve nadýchat. Nezapomínáme při tom na uvolnění koně v kroku.

Všestrannost - Výstroj koně

21. prosince 2010 v 17:20 | Riki
.


Při všestrannosti je důležitá správně přizpůsobená výstroj koně. K ochraně patek předních nohou používáme gumové zvony. Při teréním a skokovém tréninku koně bandážujeme, nebo použijeme kamaše s pružným zapínáním. Pokud je v teréní jízdě zařazen skok do vody, potom koně nebandážujeme, jelikož při projíždění vodou se bandáže namočí a shrnují se. Při military drezuře, koně většinou uzdíme uzdečkou. Je možné použít uzdění i uzdou. Pro krajinovou jízdu uzdíme uzdečkou. Při sedlání je důležitá hmotnost sedla a správné přizpůsobení. Těžké sedlo je pro koně v dlouhé krajinové jízdě nesmírnou přítěží. Naopak příliš lehké sedlo dostihového typu není dostatečně pevné a nezaručí pevný sed jezdce. Důležité jsou pevné třmeny, třmenové řemeny a stejně tak je důležitý pevný podbřišní. Občas není na škodu poprsník, i když ho koník obyvykle nepotřebuje.


Vlastní zkušenost : zvony je vážně dobré používat, protože se mi nejdenou stalo, že sem venku při cvalové přípravě se Shakirou přišlápla podkovičku
Mám oboje zvyny
.
.


Dále : do crossu používám neoprenové kamaše. Jsou fakt dobrý, chráí nožičku opravhu spolehlivě, jenom jednu nevýhodu mají a to že při skoku do vody se docela dost nasáknou, ale po pár cvalovýh skocích velký obsah vody stratí.
.
                           Všechyn výrobky z Equiservisu, ačkoli já si je kupovala jinde

Všestrannost - výběr koně pro všestrannost

20. prosince 2010 v 8:30 | Riki

.


Předpokladem je dokončený základní výcvik a stáří koně nejméně 5let. Po dokončeném základním výcviku je svalstvo, klouby a šlachy koně připraveny pro náročné požadavky tréninku. Kůň vhodný pro všestrannost už v základním výcviku projevuje nebojácnost, chuť jít dopředu, ochotu ke skoku, dostatečnou rychlost, vytrvalost a charakterové vlastnosti.

Moje zkušenost :  zatím většina koní, co jsme koupily, chodila všestrannost. Ačkoli se ze začátku moc nejevily, třeba jako Scarlet, na konec to jsou super koně pro tu o disciplínu. Scarlet byla z počátku velmi koukavá, což není moc dobré pro tyto soutěže, protože se kůň setkává s kontrasty skoku, tmavá svěstla a přechody ze stínu do světla a naopak.
Ale naopak Shakira, která za svých 11 let života nikdy nešla terenní skoky, tak od samého počátku šla nebojácně naprosto do všeho. Ani jednou se nezamyslela, jestli to má skočit nebo ne.

Military

18. prosince 2010 v 18:01 | Simí
Všestrannost
Všestrannost neboli také military vzniklo původně z potřeb testovat způsobilost koní při náročných úkolech pro armádu. Je to třídenní jezdecká disciplína všestranné jezdecké způsobilosti. Hodnocení se provádí dle průběžného pořadí po každém soutěžním dni na principu trestných bodů, vítězí jezdec s dosaženým nejnižším počtem bodů po posledním dni. Všestrannost se skládá ze tří jezdeckých disciplín rozdělených po jedné na jeden den.
DREZURA - Hodnocení provedení předepsaných jednotlivých cviků
Elegance + Kontrola : Jezdec s koněm předvádí v gymnastické souhře povinnou sestavu.
Bodové hodnocení : Provedení předepsané sestavy, v průběžném pořadí vítězí ten, kdo dosáhne nejnižšího součtu trestných bodů.
PARKUR - Hodnocení poslušnosti a pozornosti koně
Přesnost + Krása : Klasické skoky přes umělé překážky.
Bodové hodnocení:
Shození překážky - 4 trestné body
Zastavení před skokem (odmítnutí poslušnosti) - 4 trestné body
Překročení stanoveného časového limitu - 1sekunda 1 trestný bod
CROSS-COUNTRY - TERÉNNÍ ZKOUŠKA - Hodnocení fyzické kondice
Odvaha + Síla : Kůň a jezdec absolvují trasou 32 různých terénních skoků; délka trasy je 12 km.
Bodové hodnocení:
Zastavení před překážkou (odmítnutí poslušnosti) - Nejvýše 3 x 20 trestných bodů. Poté následuje diskvalifikace.
Pád koně - vyloučení
Pád jezdce -dnes již vyloučení do nedávna  60 bodů
Překročení stanoveného časového limitu - 1 sekunda 1 trestný bod


zdroj : muj stary blog
Horsííík=*

Jeu de barre ( že de bare )

8. listopadu 2010 v 16:01 | Riki
   Tato jezdecká hra se provádí na volném prostranství. Mohou se jí zůčastnit 3 až 4 jezdci. Jeden z nich má na ramenou upevněnou stuhui a úkolem ostatních je tuto stuhu fair způsobem, tj. bez násilí, uzmout. Při hře rozhoduje obratnost jezdců, poslušnost koní, jejich proježděnost a obratnost.


Docela bych tuto disciplínu chtěla vidět.

ENDURANCE

25. března 2010 v 17:39 | Horsíík=*
Vytrvalostní jízda prověřuje rychlost a vytrvalost koně.

Závody na čas : Dvojice má v co nejkratším čase ujet předepsanou trať. Jezdec musí dobře volit tempo a rozvrhnout síly koně. Kulhání či špatná fyzická kondice dvojici vylučuje.
 - po 40km jsou veterinární přestávky. Při 160km trase je 5 veterinárních zastávek + závěrečná kontrola. Závody mohou být rozloženy na více dní

Závody ve stanoveném čase : Předem se určí čas, ve kterém má být trasa absolvována. Na trati jsou veterinární přestávky. Penalizuje se za překročení času. Kulhání či špatná fyzická kondice vylučuje.

Hon na lišku (Hubertova jízda)

24. února 2010 v 20:49 | Horsíík=*

Tento sport vznikl v Británii na počátku 16. století a postupně se rozšířil téměř do všech zemí světa.
Hon na lišku obnáší vypátrání , pronásledování a ulovení lišky skupinou jezdců za pomoci jejich cvičených loveckých psů.

Závod vede master (vrchní lovčí) se smečkou psů.
Jezdci jsou rozděleni do skupin. Skupina v prvním poli jede přímou, náročnější cestou, která většinou zahrnuje skoky. Skupina ve druhém poli jede delší, méně obtížnou cestou.

Roku 2004 byly hony na lišku v Anglii a Walesu zakázány díky hnutí aktivistů, kteří tento sport považovali za krutý a zbytečný.
Ve Spojených státech se tomuto sportu říká dnes pronásledování lišky. Liška se honí (pro vzrušení z honu), ale nezabíjí se. Jinde představuje lišku jezdec s ohonem na rameni.

U nás se tento sport nazývá HUBERTOVA JÍZDA.

SHRNUTÍ
 • Závod vede master
 • Jezdci jsou rozděleny do skupin. Jedna skupina - kratší náročnější trasa s překážkami, druhá skupina - delší méně náročná cesta
 • Liška je ten kdo má ocas na rameni
 • Cíl = ulovení lišky

Hipoterapie

20. února 2010 v 22:01 | Horsíík=*
Hipoterapie, ježdění pro handicapované, ježdění pro tělesně postižené nebo také zdravotní ježdění. V průběhu provádění hipoterapie dochází především k nácviku pohybu vpřed jako následku pohybových impulsů hřbetu koně. Hipoterapie pomáhá hned v několika kategoriích lékařství. U klienta dochází k následujícím zlepšením: koordinace pohybu, zlepšení rovnováhy, stimulace dýchacího svalstva a další.

KŮŇ NA HIPOTERAPII
Na prvním místě je nutné se soustředit na charakter. Kůň musí být bez vad, společenské povahy, milujícího lidi, nezkaženého a dobře vychovaného. Musí také mít dobrý exteriér a zdravotní stav. Kůň dobře nasvalený, s dobře nasazeným krkem, pevnou zádí a bezpodmínečně zdravý má přednost před koněm nesplňujícím více těchto podmínek.

Hipoterapie neprobíhá přes zimu, teda co alespoň vím. Míst, kde probíhá hipoterapie je dost málo a dětí hodně. Já znám u nás v kraji 2 místa kde probíhá hipoterapie. A to na Košumberku v Luži a v Janově ( to je Svitav ) tam je sdružená OSH Baneta myslim. Samozřejmě je míst více ale dětí je hrozně moc a sehnat koně, který je spolehlivý, ochotný, moc se neleká a je bez nějakých vad je docela těžké.
Gymkhana

19. ledna 2010 v 19:32 | Horsíík=* & DeniXeQ
Gymkhana je soutěž, zaměřena na zábavné hry na koňském hřbetě. Tyto hry jsou hodně populární v Anglii, Německu nebo USA. U nás nejsou moc známé. Lidé se jich nezúčastní jen pro zábavu, ale také kvůli rozvíjení jezdeckých schopností. U těchto her je důležitá souhra s koněm.
SOUTĚŽE
Jízda s vajíčkem
Závody v pytlích
Parkurové skánání
Míček a vědro
Sesednutí a nasednutí během jízdy
Sestavování písmen
...
VÝCVIK
Na soutěž se musíte s koněm pečlivě připravit. Nejvhodnější koně pro tyto soutěže jsou poníci, kteří jsou klidní, sebejistí a musí se dobře chovat ve společnosti koní. V Anglii mají tvz. "PONY CLUBY", které se těchto her zúčastnují proti sobě v družstvech.


KOPÍRUJ SE ZDROJEM

Voltiž

7. ledna 2010 v 14:25 | Horsíík=* & DeniXeQ
Voltiž je akrobatické cvičení, vykonávené na cvalajícím koni, někdy označované také jako "tanec na koni". Kůň je veden lonžérem na kruhu o průměru 12-15 metrů. Pozornost se při voltiži soustředí na tělesné schopnosti voltižéra jako je koordinace,rovnováha nebo pohyblivost. Důležitá je důvěra mezi voltižérem a koněm.
DRUHY SOUTĚŽÍ
 • Soutěž jednotlivců
 • Soutěž dvojic
 • Soutěž skupin
Koně na voltiž musí také splňovat předepsaná kritéria. Kůň na mezinárodních závodech musí být alespoň 7 let, na národních aspoň 5 let. Všechny sestavy ve všech kolech musí být předvedené na jednom koni a s jedním lonžérem. Kůň může v jednom soutěžním dni startovat maximálně jednou se skupinou a dvakrát s jednotlivci. Hodnocení rozhodčích se hodnotí známkami od 0-10, přičemž 0 znamená nepředvedeno a 10 výborné.


Horsííík=*
KOPÍRUJ SE ZDROJEM!!!


Všestrannost

28. prosince 2009 v 13:01 | Horsíík=* & DeniXeQ
Všestrannost
Všestrannost neboli také military vzniklo původně z potřeb testovat způsobilost koní při náročných úkolech pro armádu. Je to třídenní jezdecká disciplína všestranné jezdecké způsobilosti. Hodnocení se provádí dle průběžného pořadí po každém soutěžním dni na principu trestných bodů, vítězí jezdec s dosaženým nejnižším počtem bodů po posledním dni. Všestrannost se skládá ze tří jezdeckých disciplín rozdělených po jedné na jeden den.
DREZURA - Hodnocení provedení předepsaných jednotlivých cviků
Elegance + Kontrola : Jezdec s koněm předvádí v gymnastické souhře povinnou sestavu.
Bodové hodnocení : Provedení předepsané sestavy, v průběžném pořadí vítězí ten, kdo dosáhne nejnižšího součtu trestných bodů.
PARKUR - Hodnocení poslušnosti a pozornosti koně
Přesnost + Krása : Klasické skoky přes umělé překážky.
Bodové hodnocení:
Shození překážky - 4 trestné body
Zastavení před skokem (odmítnutí poslušnosti) - 4 trestné body
Překročení stanoveného časového limitu - 1sekunda 1 trestný bod
CROSS-COUNTRY - TERÉNNÍ ZKOUŠKA - Hodnocení fyzické kondice
Odvaha + Síla : Kůň a jezdec absolvují trasou 32 různých terénních skoků; délka trasy je 12 km.
Bodové hodnocení:
Zastavení před překážkou (odmítnutí poslušnosti) - Nejvýše 3 x 20 trestných bodů. Poté následuje diskvalifikace.
Pád koně - vyloučení
Pád jezdce - 60 bodů
Překročení stanoveného časového limitu - 1 sekunda 1 trestný bod


Na téma vozatajství

21. listopadu 2009 v 12:40 | DeniXeQ & Horsíík=*

Skokové ježdění III.

12. listopadu 2009 v 19:55 | DeniXeQ & Horsíík=*

Skokové ježdění II.

12. listopadu 2009 v 19:51 | DeniXeQ & Horsíík=*

Potřeby pro skokové ježdění
Skokové sedlo- toto sedlo se od sedla pro všestranné využití liší tím, že má silnější a více dopředu posunuté kolenní opěry a hluboké posedlí. Samozřejmě není nutné si pořizovat ihned specializované skokové sedlo. Sedlo pro všestranné využití se dá dobře použít (jak vyplývá i z názvu) také pro skokovou přípravu.

Skokové ježdění I.

12. listopadu 2009 v 19:49 | DeniXeQ & Horsíík=*
Historie
V porovnání s jinými jezdeckými odvětvími vzniklo skokové ježdění jako sportovní disciplína poměrně pozdě. Dobrý a silný skokan byl využíván zejména pro honební ježdění a v kavaleriích. První oficiální soutěž v parkurovém skákání byla zorganizována v roce 1864 v Dublinu.

Dostihy

8. listopadu 2009 v 17:38 | Horsíík=* & DeniXeQ
Koňský dostih je chovatelská zkouška, prověřující rychlost koně v klusu nebo cvalu, případně jeho schopnost překonávat překážky. Dostihy se v dnešní době pořádají na dostihových závodištích, každý dostih má určité propozice. Dostihy jsou zařazeny do samostatného sportovního odvětví (mimo jezdectví - což je jiné sportovní odvětví), které se oficiálně nazývá dostihový sport. Dostihy u nás organizuje a řídí Jockey Club České republiky. Na regulérnost dostihů dohlíží dostihová komise. Dostihový jezdec se zpravidla označuje jako žokej (i když u nás tento titul přísluší pouze jezdci z povolání, který zvítězil v alespoň 50 dostizích). Na sobě má dres v barvách majitele koně, povinná je i helma a bezpečnostní vesta.
Druhy soutěží
Rovinné dostihy
Překážkové dostihy
Klusácké dostihy

Horsííík=*
zdroj : muj stary blog

Drezura

3. listopadu 2009 v 18:55 | Horsíík=* & DeniXeQ
Termín vyhrazen pro výcvik koně směrem k zvýšené obratnosti a poslušnosti. Podle konečného cíle se rozlišuje klasická drezura jezdeckého koně, drezura koně skokana, drezura vojenského anebo policejního koně, westernová drezura, cirkusová drezura, vozatajská drezura apod. Obecně se dnes pod tímto pojmem rozumí klasická a sportovní drezura, která klidnou prácí s koněm, jeho cvičením a systematickou gymnastikou, za předpokladu náležitého přihlížení k jeho psychice, vede k plnému rozvinuti jeho výkonových možností. Jde v první řadě o optimalizaci a ekonomizaci průběhu pohybu. Využívá se maximálně mechanika pohybu koně. Základem klasické drezúry jsou srovnání, kmih, uvolněnost a takt, přičemž je kůň neustále na pomůckách a právě drezurní prací se dostává z rovnováhy přirozené přes rovnováhu kampanní do rovnováhy školní, která je předpokladem vyšších stupňů klasické drezúry.
Dle obtížnosti jsou drezurní úlohy rozděleny do několika kategorií:
 • Z (základní)
 • L (lehká)
 • S (střední)
 • ST(středně těžká)
 • T (těžká)
Stupnice hodnocení:
 • 10 - vynikající
 • 9 - velmi dobrý
 • 8 - dobrý
 • 7 - dosti dobrý
 • 6 - uspokojivý
 • 5 - dostatečný
 • 4 - sotva dostatečný
 • 3 - téměř špatný
 • 2 - špatný
 • 1 - velmi špatný
 • 0 - nebyl předveden
Horsííík=*

ZDROJ : www.konicifriend4ever.blog.cz - můj starej blog
 
 

Reklama
Hafici.cz Miciny.cz Konicci.cz